Oxygen Advantage - Trénink funkčního dýchání a Simulace vysokohorského tréninku

12.01.2025

Funkční dýchání a výškový trénink pro lepší výkon a zdraví

Objevte vědecky podloženou techniku funkčního dýchání a simulaci výškového tréninku. Tato metoda je ideální pro sportovce, kteří chtějí efektivně a funkčně zlepšit svůj výkon a doplnit jakýkoliv trénink nebo cvičení. Díky tomu můžete běhat, cvičit, provozovat turistiku či jezdit na kole s radostí, bez křečí a volně dýchat.

Navíc každý, kdo trpí stresem, úzkostí, panickou poruchou, depresí či nespavostí, může z této techniky těžit. Pomáhá zvýšit energii a soustředění, pomáhá zlepšit odolnost vůči stresu a dosáhnout svého plného potenciálu a pohody.

Systém redukovaného dýchání Oxygen Advantage pro sportovce je založen na základech Buteykovy metody, původně vyvinuté k léčení astmatiků a osob trpících dušností.

Dechové Techniky v praxi - bez ní se nic neuděje!

Dýchejte pouze nosem se zavřenými ústy. Pro většinu metod dechových cvičení, jako jsou dechové zádrže nebo redukce dechu, budete potřebovat pouze natrénovat  stisknutí nosu, jeho intenzitu a místo stisku.

Klíčové je správné časování – jak dlouho provádět zádrž dechu (po výdechu) a jaká má být délka relaxace.

Uvědomte si, že tyto dechové techniky nefungují okamžitě jako lusknutí prstu či vypínač světla. Vyžadují čas a pravidelnou praxi.

Dechové cvičení pravidelně praktikujte po delší dobu, teprve poté se tělo a mozek začne učit a měnit kvalitu vašeho dechu.


Co vše dýchání ovlivňuje. Test kvality dechu níže.....

CHRÁPÁNÍ

Chrápání je obvykle způsobeno dýcháním ústy, často během spánku aniž si to uvědomujeme.

Tento hlasitý zvuk spojený s chrápáním vzniká turbulentním prouděním vzduchu. Je to výsledek pohybu velkého objemu vzduchu úzkým otvorem během spánku. Toto turbulentní proudění vzduchu nutí tkáň v nose a krku vibrovat. S nízkým BOLT skóre bude dech rychlý a mělký. To zase vyvolává turbulence v horních cestách dýchacích vedoucí k chrápání, syndromu zavřených horních dýchacích cest, hypopnoe a spánkovou apnoe. Pokud se naučíte dýchat pouze nosem, je velmi nepravděpodobné, spíše nemožné, že budete chrápat.

ASTMA

Jedná se o vědecky podloženou techniku funkčního dýchání a simulaci výškového tréninku. Je přínosem pro sportovce, kteří chtějí zlepšit svůj výkon způsobem, který efektivně a funkčně doplňuje jakýkoliv trénink nebo cvičení. Kilometry chůze, běhu, cvičení či jízdy na kole jsou pak v radosti a ne v křeči nebo s plným nosem. Navíc každý, kdo trpí stresem, úzkostí, panickou poruchou, depresí a nespavostí, může také těžit z této techniky a docílit zvýšení energie a soustředění, lepší odolnosti vůči stresu a dosažení svého plného potenciálu a pohody.

UCPANÝ NOS

Pokud máte dlouhou historii rýmy (ucpaného nosu), můžete cítit
potřebu vzduchu i v klidu a určitě i při cvičení, když poprvé přejdete na
dýchání nosem. Pocit potřeby vzduchu je způsobený nahromaděním oxidu
uhličitého. Pokud máte silnou chemosensitivitu na hromadění oxidu
uhličitého (nízké BOLT skóre), budete nejspíš dýchat rychle a přílišný objem.
Navíc ucpaný nos klade odpor dýchání a to také vede k potřebě vzduchu.
Potřeba vzduchu bude pokračovat, dokud nebude dýchání lehčí a překážky v nose se nezmenší.

Nejlepší cvičení k otevření nosu a úlevě od pocitu potřeby vzduchu je zadržet dech, dokud se nevytvoří silný nedostatek vzduchu. Ideálně by měl dospělý kvůli uvolnění nosu zadržet dech alespoň na několik s. Cvičení mívá více opakování (cca 3x denně). Detaily po osobní konzultaci.

STUDENÉ PRSTY

Pokud máte studené prsty je to obvykle způsobeno nízkým BOLT skóre a souvisejícím nedokonalým prokrvením končetin.

Toto lze docela jednoduše napravit správným a vhodně vedeným tréninkem zdravého dýchání s postupným navyšováním BOLT skóre.

KVALITNÍ SPÁNEK

Systém obsahuje řadu doporučení, která zaručeně pomohou zlepšit spánek a zařídí správné dýchací návyky přes den i v noci.

Totiž, to jak dýcháte během dne, ovlivňuje jak dýcháte ve spánku.

Spěte v chladné a větrané ložnici. Vzduch by měl v pokoji proudit.
Lehce otevřené okno je vhod.

Pozdě v noci nejezte a nepijte alkohol

20 minut před spaním cvičte redukované lehké dýchání s lehkým
pocitem potřeby vzduchu, abyste vypnuli tělo a aktivovali
parasympatický nervový systém.

Vyhýbejte se modrému světlu, jako při použité smartphonu, smart TV
nebo notebooku.

Pokud někdo chrápe nebo má spánkové apnoe je lepší nespat na
zádech. Raději spěte na boku nebo na břiše.

KVALITA DECHU

Než začnete provádět jakékoliv dechové techniky, je nutné zjistit Váš výchozí stav kvality dechu, tedy test pohodlné zádrže dechu, tzv. BOLT skóre, neboli Kontrolní Pauzu - KP. Jedná se identickou informaci, pouze je zde historicky různé pojmenování.

Toto měření lze přirovnat ke vstupní prohlídce, během které zjistíte jak na tom jste s kvalitou Vašeho dechu. Zjistíte zda je Váš dech funkční, nebo dysfunkční a které cvičení jsou pro Vás vhodné.Pokud budete mít hodnotu nízkou (dysfunkční dech), tak určité techniky pro Vás v počátku nejsou vhodné a prvně je nutné se zaměřit na základní cvičení pomocí kterých si tuto hodnotu navýšíte. Teprvé poté můžete začít cvičit pokročilá cvičení pro vyšší hodnoty dechu.

BOLT SKÓRE A KP (KONTROLNÍ PAUZA) - test kvality dechu

BOLT skóre je test pohodlné zádrže dechu po výdechu u techniky Oxygen Advantage a Kontrolní Pauza - KP v Buteykově metodě.

Jedná se o měření kvality Vašeho dechu. Na základě této informace je Vám doporučeno vhodné cvičení.

Měření se provádí v sedě. Nejprve provedeš malý tichý nádech nosem, pak malý tichý výdech nosem, svůj nos si po výdechu přidržíš prsty, abys zabránil vniknutí vzduchu do plic.

Změřte počet sekund do prvního jasného fyziologického signálu těla k
nádechu (např. škubnutí nebo stažení bránice, sevření hrdla, polknutí). Nedívejte se na display, ego nechte stranou...

Měření proveďte 3x, rozdíl mezi měřením by neměl být větší než 3 s.

MBT - TEST MAXIMÁLNÍ DECHOVÉ ZÁDRŽE

Test maximální zádrže dechu ( MBT) vypovídá o maximální horní snesitelné toleranci zadržení dechu.

Měření se provádí za chůze, přičemž vydechněte normálně nosem, zadržte dech a při chůzi běžným tempem ujděte maximům kroků, co dokážete
Počítejte počet ujitých kroků.

Rozumný cíl je 80 až 100 kroků, pokud máte méně nezoufejte.

Pokud máte méně než 60 kroků – je to pro Vás významný prostor pro zlepšení.